Krebsebisque
| Tilføjet af: | ostehamster |
![]() |
| Tilføjet: | 10. maj 2009, 01:51 | |
| Portioner/styk: | 4 | |
| Forberedelse: | 30 min | |
| Tilberedning: | 120 min | |
| Land: | Danmark | |
| Årstid: | ||
| Højtid: | ||
| Kategori: | Saucer, Suppe, Skaldyr | |
| Tidspunkt: | Frokost, Forret, Aftensmad | |
| Vist: | 658 gange | |
| Printet: | 30 gange | |
| Karakter: | Ingen har stemt | |
| Bruger kommentar: | 1 stk, Læs - Skriv ny | |
Ingredienser
2-3 spsk olivenolie
1½ kg krebsekroppe (ikke halen)
1dl cognac
2 spsk tomatpuré
3 gulerødder
1 porre
3-4 skalotteløg
2-3 stængler bladselleri
3 fed hvidløg
6 dl hvidvin
Vand
Salt og peber
Fløde
Kammuslinger, store rejer eller lignende
Annonce:
Fremgangsmåde
Varm olivenolien i en stor gryde, og rist krebsekroppene godt igennem. Imens de svitser, skal de have nogle tæv med en grydeske, så deres skjold/skal bliver knust.
Når de er ristet godt igennem tilsættes cognacen der lige skal varmes igennem, inden der flamberes.
Vent til ilden er gået ud, tilsæt tomatpuré og ”brænd” den let af. Tilsæt herefter grøntsagerne, og lad dem svitse et par minutter. Tilsæt nu hvidvinen og fyld op med vand til det hele er dækket.
Kog det hele op, og skum alle urenheder væk. Lad det koge 15-20 minutter og skum jævnligt. Stil gryden til side, og lad den stå 1-3 timer hvor den trækker.
Kog op igen og lad det koge 15 minutter. Si herefter bisque'n over i en ny gryde, og kog den ned til en passende konsistens og smag. Der vil nu være lidt fedt på toppen af bisquen, som er rigtig smagsfyldt. Skum den fra og gem den.
Inden servering smages bisquen til med salt, peber og ca. 1 dl fløde. Kammuslingerne eller rejerne ristes, og overhældes med fedtet fra bisquen rørt op med en smule sukker. Det vil give en rigtig lækker karamelisering.
Kommentar
Det var egentligt planen at bruge kammuslinger i stedet for rejer som på billedet, man da jeg ikke kunne få dem ferske, kunne det være lidt lige meget :)
Brugernes kommentar
Bisque = krebsebisque, af ostehamster søndag den 10. maj 2009, 01:57
Fra "Den Store Danske": Oprindelig blev bisque udelukkende tilberedt på krebs, siden 1600-t. også på hummer, jomfruhummer, krabber og rejer.
http://www.denstoredanske.dk/Mad_og_drikke/Gastronomi/Gryderetter,_suppe_og_indbagte_retter/Bisque
Skriv kommentar til opskriften
For at kun skrive en kommentar til denne opskrift, skal du være logget ind på food4u.dk
Er du allerede medlem kan du logge ind i menu Mit food4u.dk, er du ikke medlem, kan du blive det gratis her







