Suverene ovnbagte grøntsager med kalkun snitzler i sesam

Tilføjet af: karo


Har du et billede af denne
opskrift? Tilføj det her!
Tilføjet: 27. okt 2008, 16:13
Portioner/styk: 4
Forberedelse: 30 min
Tilberedning: 30 min
Land: Danmark
Årstid: Efterår, Vinter, Forår
Højtid:
Kategori: Billig mad, For studerende, Børn, Fjerkræ, Kalkun, Hurtigt mad
Tidspunkt: Aftensmad
Vist: 1682 gange
Printet: 58 gange
Karakter: 1 har stemt, karakteren vises ved 10 eller flere stemme
Bruger kommentar: Ingen, Skriv ny

Ingredienser

Grøntsagerne:
5 kartofler
2 rødbeder
5 gulerødder
½-1 hel broccoli hoved
1 majs kolbe
1 halv grønpeber
1 boullion terning
Pesto - kan undlades

Kalkun snitzlerne:
4 snitzler
Sesamfrø
Rasp
1 æg
salt og peber


Annonce:


Fremgangsmåde

Kik i grøntsags skuffen og se hvad der er. Hvor tit er det ikke at man har en enkelt grøn peber eller 4 gulerødder eller en rest blomkål i skuffen. Og man kan ikke servere én majs kolbe til en fam. på 4 vel?!
Skrald alt og skær i passende stykker – kartoflerne og rødbederne i kvarte, gulerødderne i 3 stk. pr. gulerod, broccolien i større stykker da de ikke skal have så meget, majsen i 4 stk.

Kog en halv liter vand og rør en bouillonterning i, kom de krydderier du ønsker i eller et par gode skeer grøn pesto. Rør rundt og hæld over alle grøntsagerne. Stil fadet i ovnen og lad den hygge sig.
Nemt, hurtigt nærende og lækkert. Vend en enkelt gang eller 2 når fadet er i ovnen.

Kalkun snitzler med sesam
Laves når grøntsagerne lige er blevet stillet i ovnen.
Vendes i æg og en blanding af rasp og masser af sesamfrø, salt og peber. Smelt smør/olie på en pande og læg derefter Snitzlerne på. Steg gyldenbrune


Kommentar

Min søn og jeg lavede dette en dag til aftens mad og alle var vilde med det - så Lukas.... "en stor 5 tal fra maj...."

God mad til ungerne og godt når de er med i køkkenet fordi de ikke når at blive trætte af at skralde kartofler, man kan bruge alle grøntsager.


Skriv kommentar til opskriften

For at kun skrive en kommentar til denne opskrift, skal du være logget ind på food4u.dk

Er du allerede medlem kan du logge ind i menu Mit food4u.dk, er du ikke medlem, kan du blive det gratis her

 
Reklamér på food4u.dk | Information | Personlige data | Regler | Kontakt food4u.dk
Copyright © 2000 - 2012 kjoelbaek.dk