Grønne tomater, sødsyltede
| Tilføjet af: | Kasper |
Har du et billede af denne opskrift? Tilføj det her! |
| Tilføjet: | 19. jan 2005, 12:33 | |
| Portioner/styk: | 1 | |
| Forberedelse: | Ikke angivet | |
| Tilberedning: | Ikke angivet | |
| Land: | Danmark | |
| Årstid: | ||
| Højtid: | ||
| Kategori: | Syltning | |
| Tidspunkt: | Frokost, Aftensmad | |
| Vist: | 602 gange | |
| Printet: | 51 gange | |
| Karakter: | Ingen har stemt | |
| Bruger kommentar: | Ingen, Skriv ny | |
Ingredienser
1 kg grønne tomater
3 dl kogt koldt vand
3 dl eddike
Sukkerlage af
3 dl. forlage
750 gram sukker
3 hele nelliker
1 stk. hel ingefær (tørret)
5 cm hel kanel
1 tsk. atamonpulver eller 1 dessertske flydende atamon
Annonce:
Fremgangsmåde
Tomaterne skylles, prikkes tæt og dybt og lægges 6 â 12 timer i en lage af eddike og vand (forlagen). De holdes under lagen med et let pres. Derefter kasseres halvdelen af lagen.
Tomaterne koges sagte i resten af lagen i ca. 5 minutter. Sukkeret drysses i. Krydderierne tilsættes. Tomaterne koges videre endnu 10 â 15 minutter alt efter størrelsen. Tomaterne lægges herefter i glas som er skyllet i lidt atamon.
Lagen koges ind i ca. 15 minutter, til den er jævn. Atamon tilsættes. Lagen hældes i glasset, der bindes til med det samme. Hvis lagen bliver tynd i løbet af 1 â 2 uger, er det fordi der trækker saft ud af tomaterne. Problemet løses ved at hælde lagen fra og koge den lidt ind. Der skal så igen tilsættes 1/2 tsk. atamonpulver, før den varm hældes over tomaterne.
Skriv kommentar til opskriften
For at kun skrive en kommentar til denne opskrift, skal du være logget ind på food4u.dk
Er du allerede medlem kan du logge ind i menu Mit food4u.dk, er du ikke medlem, kan du blive det gratis her






